×
ALMANYA

ANALİZ

Almanya Seçimleri: Aşırı Sağ AfD'nin Doğudaki Gücü

Partinin herhangi bir şekilde kendi platformunu sunmasına gerek yok. Seçmenler kendi memnuniyetsizliklerini doğrudan partiye yansıtıyor.
DOĞU SAKSONYA-ANHALT eyaletinde Hristiyan Demokrat Birlik'in (CDU) yerel seçimlerde kazandığı seçim zaferi, Almanya'nın merkezde duran ana akım partileri için güven vericiydi, ancak aynı zamanda onları rahatsız eden bir dip dalga da taşıyordu: Almanya için Alternatif (AfD), 30 yaş altı seçmenler arasında ilk sırada yer almıştı. 

Bu, hükümetin eski Doğu Almanya komisyon üyesi tarafından seçimden önce tekrarlanan, oradaki nüfusun bazı kesimlerinin diktatörlükte büyüdükleri için aşırı sağa oy verdikleri argümanını baltaladı. 1991'den sonra doğan her beş seçmenden biri AfD'ye oy verdi. Peki neden?
Saksonya-Anhalt'ın en büyük şehri Halle'de siyaset bilimci ve seçim araştırmacısı olan Kerstin Völkl, AfD'nin genç seçmenler için daha iyi bir stratejiye sahip olduğunu öne sürdü. Völkl, "Gençlerin sorunlarına yaklaşmaya çalışan, onları 'önemseyen' bir imaj yaratmaya çalıştılar" dedi. Ayrıca AfD'nin Saksonya-Anhalt'ın başkenti Magdeburg'da, ilk kez oy kullanacak tüm seçmenlere kişiye özel mektuplar gönderen tek parti olduğunu da kaydetti.

Salgın kısıtlamaları, yoksul, seyrek nüfuslu bölgeleri etkileyen daha büyük bir sorunu daha da kötüleştirdi: Kronik altyapı eksikliği, özellikle toplu taşıma (Saksonya-Anhalt'ta günde sadece iki otobüs seferi olan köyler var) ve "sosyal altyapı" olarak adlandırılabilecek şey. Örneğin, bir zamanlar birçok Doğu Alman topluluğunun temel bir parçası olan gençlik kulüpleri artık yetersiz durumda.

AfD'nin Saksonya-Anhalt'taki gençlik örgütü Junge Alternative'in başkanı Schmidt, "Genç nesil temelde dezavantajlı durumda çünkü yapılan yatırımların çoğu artık gençlere ulaşmıyor" dedi. "Kendim gördüm: 90'lı yıllarda Magdeburg'da büyürken, birçok gençlik kulübü, gençlerin gidebileceği yerler vardı. Bugün hepsi ortadan kayboldu."

Genç ve hayal kırıklığına uğramış

Saksonya-Anhalt'ın onlarca gençlik destek örgütünün çatı kurumu Kinder und Jugendring'den Johannes Walter da aynı şikayette bulunuyor. Walter, "Saksonya-Anhalt'ta yerel gençlik çalışmalarına verilen destek 2014 yılında büyük ölçüde kesildi ve o zamandan beri önemli ölçüde artırılmadı" diyor. "Bu arada, işletme maliyetleri ve maaşlar arttı, bu nedenle tüm gençlik kulüpleri art arda kapanmak zorunda kaldı."

Gözlemciler, AfD'nin kendisini bu destek ağına önem veren bir parti olarak sunmayı başardığını belirtiyor. Magdeburg'daki gençlerle çalışan diğerleri ise cevabın çok daha basit olduğunu düşünüyor: Partinin herhangi bir şekilde kendi platformunu sunmasına gerek yok. Seçmenler kendi memnuniyetsizliklerini partiye yansıtıyor zaten.

Irkçılık karşıtı kampanya grubu Miteinander'den ("Together") David Begrich, "Yapmanız gereken tek şey AfD'nin kampanya afişlerine bakmak" diyor. "Onlar sadece diğer partilerin afişlerini işaret eden, '30 yılınız vardı' sloganlı iki kırmızı oklu afişleri kullandı. Bu herhangi bir siyasi program değil, sadece bir duygunun ifadesi."

Kimlik arayan bir nesil

Bu duygu hüsrandır ve yapacak bir şey olmadığında, bir arabaya paranız yetmediğinde ve evinizin önünden günde sadece iki otobüs geçtiğinde derinlere oturur. Ancak Batı Almanya'nın kırsal kesimlerinde de yoksul, hüsrana uğramış gençler var. Peki bu gençler neden AfD’ye aynı sayıda oy vermiyorlar?

Miteinander hem doğu hem de batı Almanya'daki gençlerle her hafta okul atölyeleri düzenliyor ve Begrich'e göre, buradaki gençlerin özgüven seviyelerinde önemli bir fark var. "Batıdan gelen gençleri yabancılarla tanışırken çok daha açık sözlü, iletişimsel, çok daha özgüvenli görüyorum" diyor.

Begrich, 30 yıllık birleşmiş Almanya'dan sonra bile, genç insanlar tarafından miras alınan ayrı bir Doğu Alman kimliği olduğunu düşünüyor. Hatta okumak ve çalışmak için batıya gidenler ve daha sonra 20'li ve 30'lu yaşlarında geri dönenler (veya belki de özellikle olanlar). 
Begrich, "Bir kimlik arayışı içinde olan gençleri görüyoruz," diye ekliyor. "Gençlerin ve genç yetişkinlerin giderek Doğu Almanya ve Doğu Alman kimliği meselesine döndüklerini öne sürüyor. “Bunu kendi kızımda görüyorum; o 18 yaşında ama kendini 'Batı Almanların' karşıtı olarak görüyor." 

Yıkıcı demografi

Güven eksikliği aynı zamanda eski Doğu Almanya'nın yıkıcı demografisini de açıklıyor: Saksonya-Anhalt, 1990'dan bu yana nüfusunun dörtte birini, çoğunlukla kırsal bölgelerinde olmak üzere, tamamen kaybetti. Göç edenler genç, iyi eğitimli insanlar; aralarında birçok kadın var. 

Völkl, eski nesillerden ayrı olarak geride kalanların "düşük eğitim seviyesine sahip genç erkekler" olduğunu belirtiyor. "Ve bu durumu içselleştirdiler; kaybeden tarafta olduklarını fark ettiler. Bu sizi popülist ve otoriter tonlara daha açık hale getiriyor."

Doğu Almanya, belirli ekonomik önlemlerle (GSYİH, ortalama maaşlar) yavaş yavaş batıya yetişiyor olsa da bu yeni refah tam olarak “yeni”. Yeni olan henüz birikmemiştir. Doğu Almanların ortalama net serveti, Batılı Almanların yarısından daha az durumda. Bu da genç Doğu Almanların batılı vatandaşların mirasını tevarüs edemediği anlamına geliyor.

Irkçılığa tepeden bakmak

Bu ekonomik arka plana karşı, odadaki fil - AfD'nin artan sağcı radikalizmi - seçmenler arasında daha az ağır basıyor. Begrich, "Her şeyden önce, ırkçılık ve aşırı sağcılık doğuda o kadar da tabu değil ve orada ifade özgürlüğüyle farklı bir ilişki var" diyor. "Okul projelerindeki öğrenciler bana şunu söylüyor: 'Bence Adolf Hitler harika bir politikacıydı (otobanı inşa etti ve birçok işçiye para ve iş verdi); bu benim görüşüm; özgür bir ülkede yaşıyoruz ve ben fikrimi belirtebilirim.'" 

Halle Üniversitesi'nden Kerstin Völkl, genç Doğu Almanlar arasında hem demokrasinin önemi hem de işleyen bir sivil toplumun demokrasi için ne kadar önemli olduğu konusunda daha az farkındalık olduğunu öne sürüyor. Sonuç, ırkçılığa karşı daha az ilgisizlik. “Aşırı sağ eğilimlerin ne kadar tehlikeli olduğunu fark edemiyorlar,” diyor.

Bu yazı, Deutsche Welle’de 11 Haziran 2021 tarihinde, “Why young eastern German voters support the far-right AfD” başlığıyla yayımlanmıştır. Çeviride editoryal düzenleme yapılmıştır.